A SZOMOR ÖKOFARMRÓL
1989-től foglalkozunk a Kiskunsági Nemzeti Park területén Apaj környékén mezőgazdasági tevékenységgel. A gazdaság jelenleg több mint 4500 ha-on, főként állami területen gazdálkodik, melynek nagy része a volt Kiskunsági Állami Gazdaság privatizálása után került a bérleménybe. A gazdaság fő tevékenysége a természetvédelmi terület célkitűzéseivel összhangban álló gazdálkodás, főként gyepgazdálkodás, őshonos magyar háziállatok tartásával. A gyenge minőségű szántóterületek jó részén az elmúlt 15 esztendő alatt visszagyepesítés történt, a jobb területeken pedig az állatállomány számára takarmánytermelés folyik.
Számokban
A gazdaság területének megoszlása művelési ágak szerint: szántó: 1250 ha, a többi legelő, illetve kaszáló.
A magyar szürkemarha állatállomány létszáma: 2500 körül változó
A bivalyok létszáma: 200 példány körüli,
Spanyol exportra évi 5-800 mangalicát hízlalunk.
Ezen kívül a Gödöllői Magyar Kisállatnemesítők Génmegőrző Egyesületével együttműködve az ÁTKI tartalék elit állományai a gazdasághoz vannak kihelyezve 3 éve. Fajták szerint:Tyúkfajták : Erdélyi kopasznyakú, Fehér magyar, Fogolyszínű magyar, Kendermagos magyar, Sárga magyar. 300 pulyka, 80 fodros tollú lúd, 150 magyar kacsa, gyöngytyúk.
A gazdaság rendelkezik e területek megműveléséhez szükséges gépparkkal és az állattartáshoz szükséges infrastruktúrával. Mindezek alapján a jelenleg foglalkoztatott 34 fővel mi vagyunk az egyik legnagyobb foglalkoztató a térségben.
Területeink nagy része a Kiskunsági Nemzeti Parkba és a Natura 2000 hálózatba tartozik, illetve MTÉT terület így azon a mezőgazdasági termelés több szempontból is sajátos szabályok szerint történhet csak. Ezen csak a természetvédelmi célkitűzésekkel összhangban álló tevékenységek folytathatók. 1992 óta a volt állami gazdaság területén egy új gazdálkodási tevékenységet kísérleteztünk ki és folytatunk a mai napig. Munkánkat hosszú időn keresztül saját forrásból fedeztük. Tevékenységünk eredményeként ma több szürke marha van a gazdaságunk tulajdonában, mint a hortobágyi teljes állomány.
A fentieken túlmenően gazdaságunk közcélú tevékenységeinek eredményei 1992 óta:
A túzokok élőhelyét jelentő gyenge termőképességű szántóterületek az általunk kikísérletezett és megtermelt fűmagkeverékkel történő gyepesítése, és háborítatlanságának biztosítása, melynek köszönhetően a térségben a túzokállomány példányszáma 300-ról 600 példány fölé nőtt.
Többszáz hektár vizes élőhely kialakítása és működtetése a térségben.
Őshonos háziállatok génmegőrzése állományaiknak és élőhelyüknek a fenntartása.
A természetgazdálkodási tevékenységnek oktatási célú bemutatása, egyetemek számára gyakorlati hely biztosítása, valamint a diplomadolgozatokhoz szakmai segítségnyújtás.
Az állatállományunk számára az új jogszabályoknak megfelelve pályázati forrásból valósítottuk meg az állattartó telepeink korszerűsítését, ahol állattartási kötelezettséget vállaltunk. 2009-ben kellett beadni a következő 5 évre szóló agrár-környezetvédelmi pályázatokat, mely e speciális tevékenység folytatásához szükséges többletforrást biztosítaná.
Céljaink közé tartozik, hogy a Magyarországi Természetvédelmi Közalapítvány Hálózat tevékenységéhez csatlakozzunk.
2010 elején nyitottunk meg húsfeldolgozó üzemünket, aminek fő profilja a Magyar szürkemarha hús feldolgozása. Főleg szalámit készítünk, ami leginkább nemzeti parki védett területeken nevelkedett szürkemarhából és bivalyból készül.
Minőség és élelmiszerbiztonság
Húsfeldolgozó üzemünk szem előtt tartva az ökológiai termelés szempontjait, a vevőközpontúság elvét, és a hagyományos termékelőállítást igyekszik egyensúlyban tartani.
Élelmiszer-biztonsági szempontoknak is feltétlenül eleget tevő termékeket, kiváló, egyenletes minőséget kíván elérni. Ennek érdekében szabályozott folyamatok alapján egyforma gondossággal állítja elő termékeit. A SZOMOR HÚSÜZEM ennek érdekében a HACCP minőségellenőrző rendszer igényeit kielégítően működik, mely a termelés biztonsága érdekében a felhasznált anyagokat rendszeresen ellenőrzi. Ezen felül a fogyasztó önmaga is ellenőrizheti, hogy Magyarország melyik területéről származik az az állat, amelyből a szalámit előállították a termékeken feltüntetett ENAR szám alapján egy SMS küldésével.*
*A fogyasztónak a vásárolt termék hitelesség és eredetellenőrzésre a +36-30-469-14-25 –ös számra SMS-ben elküldött ENAR szám alapján van lehetősége. A szükséges ENAR szám megtalálható a szalámi csomagolásán.